top of page
Screenshot 2023-10-03 at 15.08.33.png

Szász Lilla fotográfus művészeti munkássága olyan kérdésekre irányul, hogy az emberek miként élnek külső körülmények hatására létrejött zárt közösségekben Magyarországon és külföldön egyaránt. Fényképezett hajléktalan anyákat, fiatalkorú intézetben élő lányokat, a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíj támogatásával New Yorkban élő második világháborús orosz zsidó veteránokat. 2018-2021 között Portugáliában élt, ez alatt az idő alatt az úgynevezett ’retornadok’-al és a nők helyzetével a Salazar diktatúrában, illetve a Lisszaboni fiatalokkal és azok megjelenésével foglalkozott. Az itt készült képek számos kiállításon és publikációban jelentek meg. Szász Lilla jelenleg is Lisszabonban dolgozik egy művészeti ösztöndíj keretein belül. Ebben a podcast adásban számos érdekes témát feszegetünk, amiről eddig nem volt szó, de általa könnyebben megérthetitek a portugál néplélek újabb rétegeit. Hallgassátok szeretettel! 

(a fő képen lévő portréfotót @Aknay Csaba készítette)

Lilla weboldala: szaszlilla.hu

------------------------------

Lilla munkáiból itt láthattok ízelítőt:

Linda több mint 10 évvel ezelőtt látogatott Madeirára, ahol a sziget szépségei mellett az óceánban lévő merülés is elvarázsolta és ennek az élménynek köszönhetően a szerelem is megtalálta. Milyen Madeira most, milyen volt pár évvel ezelőtt amikor a tömegturizmus még nem érte el a szigetet? Mi ebben a jó és mi az ami fájdalmas, mi az amiből az insta influencerek kimaradnak, amikor végigrohannak a bakancslistájukon? Linda ma már tapasztalt túra és idegenvezetőként mutatja a szigetet a látogatóknak és elkötelezett abban, hogy a sziget valódi arca ne tűnjön el, hogy ezt te is megtapasztalhasd egy lassabb, szemléletesebb, mélyebb úton. Hallgassátok szeretettel!

------------------------------

Linda oldalait pedig itt találjátok:
Weboldal
fb.com/madeirawithlinda
@madeirawithlinda

Bea Magyarországon kezdte zenei tanulmányait, ahol fejlesztőpedadgógusként is diplomázott. Egykori tanára, Eva Guerra révén jutott el Portugáliába, ahol megismerte későbbi férjét is. 2007-ben költözött ide és kezdte kialakítani új életét. Zenei és mesterszintű tanári diplomát a Lisszaboni Zeneművészeti Főiskolán szerzett. A családalapítás és a gyerekvállalás mellett, szakmailag is rengeteg megmérettetés várt rá. Hárfaművészként és tanárként is dolgozik. Életében egy váratlan tragédia komoly változásokat indított el. A személyes szál mellett, beszélgetünk többek között Bea társadalmi beilleszkedésének sajátosságairól, a portugál zeneoktatás jellegéről, és a vidéki élet kihívásairól is.

Hallgassátok szeretettel!

Hordós László 30 évvel ezelőtt járt először Portugáliában és azonnal beleszeretett az országba, ahová 2019-ben ki is költöztek a párjával. A beszélgetés során szóba kerül a portugálok szociális érzékenysége, segítőkészsége, némi poltikai látkép, a nyelv iránti vonzalom és az is, mit jelent Laci számára a jólét és a jóllét fogalmai közötti különbségtétel.

Laci fotóit itt láthatjátok: @cores_de_lisboa

Kalmár Judit 17 évvel ezelőtt  költözött ki férjével és 3 lányával egy évre Portugáliába, es annyira megszerették az országot, hogy azóta kétszer is  megismételték a "semi-sabbaticalnak" nevezett kalandot. Judit dokumentumfilm rendező, Magyarországon forgatott filmet állami gondozott gyerekekről Világszépek címmel, legutóbb  Iványi Gáborról készített portréfilmet. Különleges szerencsének tartja, hogy a Portugáliában készült Silencio-Vozes de Lisboa / Lisszabon hangjai című dokumentumfilm társrendezője lett. Portugáliai kalandjairól és a dokumentumfilmről is beszélgettünk.

Dokumentumfilm facebook oldala: facebook.com/vozesdelisboa

Elérhetőség, DVD: charnecabubble@gmail.com

Létezik egy picike kis hely Lisszabonban, ami csupán 9 négyzetméter, mégis aki belép annak kitágul a horizont a világra. Az Este bár neve már önmagában is izgalmas, hiszen magyarul és portugálul is jelent valamit. Tulajdonosával Urbancsek Zoltánnal beszélgettünk életútról, döntésekről, Portugália sokszínűségéről.

Este Bár: facebook.com/estebarlisboa

Az első adásban rendhagyó módon, Felkai Piroska mesél, beszélgetőtársa Hunyadi Nóra. A podcastsorozat későbbi adásaiban Piri interjúalanyból kérdezővé válik és aktívan reflektál a feltett kérdésekre-válaszokra. 

 

Piroskával az életéről, gyászról, a portugál emberek gondolkodásáról beszélgettünk, arról, hogy hogyan került Portugáliába, és a családi tragédiák sora után miért döntött úgy, hogy mégis itt marad. Idegenvezető, műfordító, nyelvtanár, illetve sokan portugál tolmácsként is ismerik a nevét. Neki köszönhetjük Márai Sándortól, Szabó Magdán át Krúdy műveinek portugál nyelvre fordítását, ezzel is tágítva a portugálok világirodalomról alkotott képét. A portugál kultúra és néplélek számos rétegét ismeri, érti és szívesen adja át ezt a tudást az érdeklődőknek! 

Hallgassátok őt szeretettel.

bottom of page